| ||
|
Kaderják Gyula acélsodrony gyűjteményeIpari és műszaki megoldások
BemutatásA műszaki gyakorlatban számos helyen használnak fel különböző tulajdonságot mutató, terhet viselő sodratszerkezeteket. A sodratok elemi szálakból, huzalokból sodort gépelemek, melyek anyaga lehet kender, műanyag, illetve fém, ami leggyakrabban acél vagy alumínium.
A sodratokat tovább sodorva drótkötelet, ezt tovább sodorva kábelt kapunk. A drótkötelek magja lehet rost vagy műanyag, nagy teherbírású kötél esetén fémsodrat. A nagyfeszültségű távvezetékek esetén például acél magsodratra sodornak több rétegben alumínium huzalokat. A sodratok jellemzője a nagy tengelyirányú szilárdság mellett a kiváló hajlékonyság, az alacsony csavaró és hajlító merevség. Ilyen sodratok kerülnek alkalmazásra a felvonóknál, a szállítóberendezéseknél, a teheremelő daruknál, a villamos távvezetékeknél, közlekedési eszközökben (autók, motorok, stb.), illetve erősítő elemként beépítésre kerülnek nagynyomású olajipari tömlőkbe. A gyűjteményben az 1970-es években a miskolci December 4 Drótművekben Kaderják Gyula által kifejlesztett gyártmányok szerepelnek. A gyártmányfejlesztés lényeges pontja a sodronyok nagyfokú élettartam növelése volt. Ezek: - nagyszilárdságú sodrott acélszalag fonat (lapos kötél) és a fenti előállításához szükséges gép tervezése, - korrózió gátló anyaggal telített sodronyok - Koral márkanevű acélmagos alumínium sodrony vezeték - a sodronyba kerülő új kenőanyag kompozíció kialakítása - sodronyszerkezet villamos légvezeték alkalmazására IndoklásA magyar tervezésű kábelek gyártása világ szinten ezen kábel gyártási szabadalmak alapján a mai napig folyik.
Nem csak az teszi az érdiek számára értékessé és érdekessé ezt a gyűjteményt, hogy a termékek kifejlesztője és a tulajdonos érdi, hanem az is, hogy annakidején Tökölről ilyen acélsodronnyal húzták keresztül a Dunán azt a vízvezetéket, amely Érd ivóvíz problémáját hosszú időre megoldotta. Értékőr: Brunczvik Attila |
|
|